Atraktanty na pluskwy - wabiki na pluskwy

Proponowane przez nas Atraktanty na pluskwy - wabiki pluskiew zebrane na jednej stronie.

 

Co wabi pluskwy?

Zwabienie pluskiew zapachem nie jest takie proste, ponieważ jest to bardzo bojaźliwy pasożyt i zainteresowany może być tylko kilkoma zapachami. W takim razie co wabi pluskwy? Z pośród poznanych zapachów są to: zapach odchodów pluskiew, zapach wydzielany przez żywicieli i zapach innych osobników pluskiew i to na nich bazują współcześnie atraktanty na pluskwy.

Zapachu odchodów zastosowany został jako jeden z pierwszych ze względu na łatwość uzyskania. Po dość długiej przerwie opracowano zapach zbliżony do żywicieli, a ostatnim wynalezionym jest atraktant agregacyjny, tzn. udający grupę pluskiew.

Pokarmowe atraktanty na pluskwy

Badania przeprowadzane na Uniwersytecie Rudgers’a (Uniwersytet Stanu New Jersey) przez zespół zajmujący się pluskwami domowymi koncentrowały się na odwzorowaniu zapachu substancji wydzielanych przez człowieka oraz ich uatrakcyjnieniu dodatkowymi zapachami. W ten sposób miały powstać atraktanty na pluskwy, obok których głodne pluskwy nie będą mogły przejść obojętnie. Np. zaskoczeniem był fakt, że pluskwy reagowały dobrze na śladowe ilości zapachu mięty. Może mieć to swoje źródła w czasach jaskiniowców i myśliwych-zbieraczy, gdy sporządzany i spożywany był wywar z mięty. Ten okres mógł trwać nawet setki tysiące lat czyli dostatecznie długo by zapis taki utrwalił się w kodzie genetycznym pluskwy domowej.

Na podstawie tych szerokich badań powstał atraktant na pluskwy SenSci Activ, który odwzorowuje część spektrum zapachu człowieka. Jak poważne było podejście producenta świadczy fakt, że również śladowe ilości zapachu mięty trafiły do produktu. Oznacza to, że atraktant SenSci Activ wabi pluskwy zapachem pokarmu.

Agregacyjne atraktanty na pluskwy

Można potocznie nazwać go koleżeńskim. Pluskwy potrzebują inne osobniki przeciwnej płci do rozmnażania oraz inne osobniki generalnie ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli grupa nie jest już zbyt duża i nie staje się zestresowana – jej zapach będzie jeszcze przyciągał. Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Instytucję badawczą Rothamsted skoncentrowali się na właśnie takim zapachu. Może on przyciągać zarówno osobniki dorosłe jak i nimfy. Nie posiada frakcji odstraszającej – więc może przyciągać cały czas. Zbieranie się pojedynczych osobników razem w grupę nazywa się agregowaniem, stąd nazwa agregacyjne atraktanty na pluskwy.

Badania przeprowadzane przez mały nie były łatwe gdyż zaniepokojona pluskwa wydziela nieprzyjemny zapach, który ma za zadanie odstraszyć też przedstawicieli własnego gatunku. W warunkach laboratoryjnych pluskwy nie czują się komfortowo i z różnych powodów ulegały zaniepokojeniu. Sam fakt, że nie są w stanie znaleźć dobrego i głębokiego schronienia, które da im tydzień czasu wytchnienia może już popsuć cały tok badań. Dodatkowym utrudnieniem był fakt prowadzenia badań w rzeczywistości „Covidowej”.

Owocem tych badań został atraktant na pluskwy BugScents opracowany przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz Instytucję badawczą Rothamsted i wdrożony przez specjalnie do tego powołaną spółkę Vecotech.

Inne wabiki na pluskwy

Istnieją też na rynku pułapki gdzie wabikiem na pluskwy jest wydzielający się dwutlenek węgla i (lub) ciepło, jednak ani dwutlenku węgla ani ciepła nie określa się atraktantami. Atrakcyjność nie jest też tak wysoka w stosunku do ceny dlatego ich nie proponujemy w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl