Choroby pasożytnicze człowieka

Choroby pasożytnicze człowieka są powodowane przez zwierzęta, choć ostatnio do grupy pasożytów dodaje się grzyby. W tym serwisie pasożytami będziemy określać pasożyty pochodzące ze świata zwierząt, pominiemy grzyby.

Co to są pasożyty? Jaka jest ich wielkość?

Pasożyty to organizmy cudzożywne, to znaczy, że do funkcjonowania potrzebują inny organizm żywy by pobierać pokarm od niego. Ten organizm nazywa się żywicielem (ang: host).

Wielkość pasożytów waha się od rozmiarów mikroskopijnych (pierwotniaki). Najmniejsze pasożyty maja długość do 2 mikrometrów. Oznacza to, że można je zobaczyć tylko na zdjęciach z mikroskopu elektronowego i, jednocześnie, są to jeden z najmniejszych przedstawicieli świata zwierząt. Największe osiągają długość do, około, 2 metrów. Od razu staje wtedy przed oczyma tasiemiec. Jest to prawda. Gatunki tasiemca to najdłuższe poznane pasożyty.

Czy wszystkie pasożyty żyją we wnętrzu człowieka?

Nie wszystkie pasożyty żyją we wnętrzu człowieka. Pasożyty człowieka dzielą się na pasożyty wewnętrzne - endopasożyty (ang: endoparasites) i zewnętrzne egzopasożyty (ang: ectoparasites). Pasożyty wewnętrzne przenikają do wnętrza organizmu człowieka i sytuują się w wybranych organach. Pasożyty zewnętrzne nie przenikają do wnętrza organizmu żywiciela tylko pobierają pokarm przez skórę.

Niektóre z pasożytów usadowiają się w warstwach skóry, problematyczne staje się wówczas określenie czy jest to jeszcze pasożyt zewnętrzny czy już wewnętrzny. Przyjęło się, że te lokalizujące się lub lokalizujące niektóre stadia rozwoju w warstwach skóry i nie przenikające do organów wewnętrznych przyporządkowuje się do grupy pasożytów zewnętrznych.

Czy lekarz zajmuje się wszystkimi chorobami pasożytniczymi?

Medycyna nie zajmuje się wszystkimi pasożytami. Zajmuje się głównie pasożytami wewnętrznymi i niektórymi z pasożytów zewnętrznych. Spośród pasożytów zewnętrznych te pozostające w kwestii lekarzy to te bytujące na skórze człowieka, warstwach skóry lub przy skórze człowieka. Pozostałe pasożyty są poza zasięgiem lekarzy, gdyż osoba dotknięta chorobą nie nosi ich na sobie. Obserwujemy jednak od jakiegoś czasu, że lekarze nie chcą też zajmować się wciornastkami, przylżeńcami, pomimo że dwa z sześciu stadiów przebywają w pierwszych warstwach skóry – najczęściej na owłosionych partiach głowy.

Którymi pasożytami nie zajmie się lekarz?

Lekarz pomimo, że zajmuje się chorobami przenoszonymi przez niektóre z nich i zmianami skórnymi - nie zajmie się diagnozą lub usunięciem niektórych pasożytów. Przebywają one zwykle w środowisku zwierząt i ludzi i maja kontakt ze skórą tylko w momencie pobierania pokarmu. Największy stres u ludzi powodują te pasożyty zewnętrzne, które przebywają na człowieku lub w jego habitacie, tzn., siedlisku człowieka, a są niewidoczne, nieuchwytne lub bardzo trudno się ich pozbyć.
Poniżej przedstawiamy otwartą listę pasożytów zewnętrznych oraz oznaczenie czy lekarze są w stanie lub są skłonni nam pomóc (+) czy nie mają możliwości lub raczej nie są skłonni do kompleksowego rozwiązania problemu danej choroby pasożytniczej (-).

  • Pluskwy (Cimicidae) (-)
  • Kleszcze twarde (Dermacentor) (-)
  • Obrzeżki (Argasidae) (-)
  • Nużeńce (Demodex) (+)
  • świerzbowce (Sarcoptidae) (+)
  • Pchły (Siphonaptera) (-)
  • Wciornastki, przylżeńce (Thysanoptera) (-)
  • Wszy (Anoplura) (+)
  • Komary (Culicidae) (-)
  • Meszki (Simuliidae) (-)
  • Bąki (Tabanidae) (-)
  • Żukowce (Mesostigmata: Dermanyssidae, Trombiculidae, Ornithonyssus, Laelapidae) (-)

Najniebezpieczniejsze ze względu na życie i zdrowie człowieka są: Kleszcze twarde (Dermacentor) i Obrzeżki (Argasidae). Pod względem habitatu człowieka najtrudniej pozbyć się żukowców (Mesostigmata).

Jak my możemy pomóc?

Nasza specjalizacja

Specjalizujemy się m.in. w zwalczaniu chorób pasożytniczych gdzie występują pasożyty zewnętrzne (egzopasożyty). Przy chorobie tego typu najważniejszy jest habitat-siedlisko człowieka. Jest ono zajmowane przez pasożyty, z którymi lekarz nie jest w stanie walczyć tylko łagodzić objawy lub walczyć z chorobami przez nie przenoszonymi. Habitat (mieszkanie człowieka) może stanowić doskonałe środowisko dla rozwoju pasożytów lub wręcz uniemożliwiać im funkcjonowanie. Wiele serwisów nie jest w stanie poradzić sobie z pasożytami i robi to w sposób kryminalny narażając życie lub zdrowie człowieka. Pomimo wielkiego ryzyka i utraty zdrowia związanej z zastosowaniem insektycydów efekty są mizerne. Właściwe podejście powinno zawierać:

  • Diagnozę
  • Przekształcenie habitatu na niekorzystny dla pasożytów
  • Skuteczną metodę zwalczania
  • Aktywną profilaktykę

Dlaczego chemia nie działa?

Pasożyty są niezwykle odporne na preparaty chemiczne. Na niektóre całkowicie, na inne w stopniu wysokim. Zmiany w szczepach doprowadziły do minimum 15 modyfikacji w kodzie genetycznym pluskiew i pozwalają im częściowo przetrwać nawet najbardziej toksyczne opryski. Obrzezki, ptaszyńce, kleszcze oraz inne roztocza pasożytnicze są także niezwykle odporne na środki chemiczne. Z tego powody zwalczanie pasożytów powinno obywać się skuteczniejszymi metodami wraz ze zmianami w habitacie.

Jak powinno wyglądać podejście do chorób pasożytniczych tego typu?

Diagnoza

Po pierwsze powinno się ustalić z jakim pasożytem ma się do czynienia. Różne pasożyty podlegają różnym zasadom, mają różne pochodzenie i inaczej zwalcza się je kompleksowo. By odpowiedzieć na ten problem zaoferowaliśmy badania diagnostyczne na bazie zdjęć cyfrowych lub próbek fizycznych. By maksymalnie wspomóc tych, którzy nie mają pewności co ich kąsa i chcieli by we własnym zakresie potwierdzić albo wykluczyć obecność pluskiew napisaliśmy poradnik (PDF, ePUB, MOBI)  zawierający mnóstwo aspektów i instrukcji rozpoznania obecności pluskiew w mieszkaniu.

Konsultacje

Jednocześnie ze zwalczaniem powinno się przekształcić środowisko na niekorzystne dla rozwoju pasożytów. Powinno się zlikwidować miejsca ich ukrywania, odciąć od pożywienia, zwalczać w sposób nie powodujący ich rozproszenia, zastosować szeroką profilaktykę. W tym celu oferujemy konsultacje by zorientować się jak wygląda sytuacja w lokalu i jakie perspektywiczne problemy można napotkać.

Pułapki

W przypadku niektórych pasożytów można wspomagać się pułapkami. Nie wszystko jednak co złapie się w pułapkę na pluskwy oznacza automatycznie pluskwę. Większość przysyłanych do nas zdjęć złapanych w pułapki na pluskwy stawonogów zawiera co innego.

Narzędzia do walki z pasożytami

Obecnie najskuteczniejszą bronią w walce z pasożytami jest wysoka temperatura. Wspomagające narzędzia to odpowiednie odkurzacze, suszarki, konstrukcje, światło UV. Obecnie ewaluujemy dostępne urządzenia i przedstawimy wnioski wkrótce.

Preparaty na pasożyty zewnętrzne

Preparaty na pluskwy oraz inne pasożyty zewnętrzne powinny być bardzo silne, w dużych stężeniach i używane z ogromną ostrożnością. Trzeba, przede wszystkim, przekształcić wnętrze tak by nie uszkodzić sobie zdrowia i jednocześnie podnieść skuteczność oprysków. Dlatego oferujemy tylko wysoko stężone koncentraty, które starczą na długą walkę i z których można uzyskiwać skuteczniejsze mieszanki o wyższym procencie czynnika aktywnego.

Kompleksowa kontrola populacji

Kompleksowe zwalczanie pasożytów zewnętrznych oferujemy poprzez serwis odpluskwianie.pl. Na stronie tej znajduje się wiele informacji o pluskwach oraz wielu metodach ich zwalczania.

Profilaktyka

Profilaktyka jest ważniejsza od samego zwalczania i obejmuje wszystkie zagadnienia towarzyszące zwalczaniu. Dotyczy głowinie habitatu (lokalu) człowieka oraz działań profilaktycznych. Profilaktyka jest konsultowana przez ten serwis lub realizowana na miejscu przez serwis odpluskwianie.pl w ramach pakietów z udziałem konsultanta.

Jaki jest pierwszy krok?

W ramach pierwszego kroku można napisać do nas na sklep@zwalczanie.pl lub wysłać nam materiały na nasz adres fizyczny. Można przesłać nam zdjęcia zmian skórnych, pajęczaków, owadów, pluskiew lub podejrzanych obiektów do darmowej ewaluacji. Usługa dostępna poniżej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl